Jak jsme batikovaly

Půjčila jsem si od neteře batikovací barvy, s Majdou (dcera) nás už dlouho lákaly vyzkoušet. K dispozici jsme měli citronově žlutou, šedou a světle růžovou

Barvy jsou označené jako reaktivní za studena. V lahvičce je barva v prášku 19 g, která se rozmíchá s vodou. 

Na netu mají vysoké hodnocení, i po vyprání si totiž zachovávají své barvy. 

Lze je použít i na papír, jinak klasicky na bavlnu a jiné tkaniny. 

Podle návodu jsme si tedy předem namočily textil ve vodě s jedlou sodou (na 20 minut).


V mezičase jsme si připravily roztok barvy s vodou. Absolutně mě nadchla citronově žlutá. 


Po řádně přednamočeném a vyždímaném textilu jsem si ho "uvázali". Tady doporučuju dobře nastudovat techniku vázání (najdete na netu). Já to krapet odflákla a výsledný efekt tak nevyzní. Po uvázání aplikujte barvy. 



Zkusila jsem barvu i na akvarelový papír (neplánovaně i papírový kapesníček - sloužil k odkládání lžiček od barvy) a výsledek mě mile překvapil. Barvy lze použít i na barvení v lázni a za mě je to nejschůdnější varianta (viz fotka šálky a sáčku na poklady). Batikované věci nejsou moje parketa. Za to Madlenka si udělala krásné tričko a ráda ho nosí. 





Důležitým krokem je nechat barvu na textilu "uzrát" do druhého dne v igelitovém sáčku. Druhý den se musí textil dobře vymáchat a propláchnout. Potom jen nechat uschnout na vzduchu, vyžehlit a můžete používat. 





Zkusila jsem batikovat sáčky. Ten víc do růžova jsem hůř uvázala, na vině je možná i horší kombinace barev. Látka vypadá spíš "umudlaně", ale snad to zachránily razítka domečků 😉.




Jak to máte s batikou vy???

Komentáře